гр.Варна, ул. "Ивайло" 2             Шумен, Кооперативен пазар +359 988 931 011            office@sortovisemena.bg
Агро препарати - семена, луковици, тревни смеси, торове
0 продукта / 0.00 лв.


Реклама





ДОБРЕ ДОШЛИ ПРИ НАЙ-ДОБРИТЕ В БРАНША!!!


 
Брашнеста мана по краставиците

 Болестта е повсеместно разпространена по тиквовите култури у нас. При краставиците признаците варират. На полето признаците се наблюдават предимно от долната страна, а при краставиците отглеждане в оранжерии от горната страна. Във всички случаи признаците се наблюдават още при разсада. Отначало по листата се образуват дребни кръгли петна, покрити с бял брашнест налеп. По-късно те се разнасят, сливат се помежду си, обхващат едната страна на листа и преминават от другата. Понякога брашнестият налеп може да обхване и стъблото, от което то изсъхва. Плодовете не се поразяват, но поради прегаряне на листата те остават по-дребни и меки. Белият прашец по листата са летните спори на паразита. При най-слабо движение те се разнасят и причиняват нови заразявания. Не е установено презимуването на причинителя в растителните остатъци. Най-често има непрекъснато заразяване с летни спори. Инкубационният период е от 3 до 7 дни. В оранжериите намира много добри условия за развитие. Спорите покълват най-добре при висока относителна влажност на въздуха и при температура 20С. Борбата се осъществява главно с химични средства. Могат да се използват следните препарати: Куадрис-75мл/дка, Систан Екозом-50мл/дка (карантинен срок 3дни), Байфидан-20мл/дка (карантинен срок 7 дни). Пръсканията започват, когато се появят първите петна по листата. Особено важно е болестта да бъде своевременно открита по разсада, за да може още в началото да бъде максимално ограничена. 
Болестта е повсеместно разпространена по тиквовите култури у нас. При краставиците признаците варират. На полето признаците се наблюдават предимно от долната страна, а при краставиците отглеждане в оранжерии от горната страна. Във всички случаи признаците се наблюдават още при разсада. Отначало по листата се образуват дребни кръгли петна, покрити с бял брашнест налеп. По-късно те се разнасят, сливат се помежду си, обхващат едната страна на листа и преминават от другата. Понякога брашнестият налеп може да обхване и стъблото, от което то изсъхва. Плодовете не се поразяват, но поради прегаряне на листата те остават по-дребни и меки. Белият прашец по листата са летните спори на паразита. При най-слабо движение те се разнасят и причиняват нови заразявания. Не е установено презимуването на причинителя в растителните остатъци. Най-често има непрекъснато заразяване с летни спори. Инкубационният период е от 3 до 7 дни. В оранжериите намира много добри условия за развитие. Спорите покълват най-добре при висока относителна влажност на въздуха и при температура 20С. Борбата се осъществява главно с химични средства. Могат да се използват следните препарати: Куадрис-75мл/дка, Систан Екозом-50мл/дка (карантинен срок 3дни), Байфидан-20мл/дка (карантинен срок 7 дни). Пръсканията започват, когато се появят първите петна по листата. Особено важно е болестта да бъде своевременно открита по разсада, за да може още в началото да бъде максимално ограничена.
Внасянето на течни торове е подходящо при нападение от болести и неприятели, тъй като това придава допълнителна устойчивост на растенията. Можете да внесете чрез поливка или листно подхранване течна тор Planta за краставици и други тиквови култури:
https://www.sortovisemena.bg/bg/product/3078-kristalen-tor-za-krastavici-planta-/